Jakim typem osobowości jesteś?
Dobra relacja ze sobą to tak naprawdę najważniejsza relacja w naszym życiu. Od jej jakości zależy to, jak ułożą się relacje z innymi ważnymi osobami, partnerami, przyjaciółmi, rodziną, współpracownikami. Warto więc o nią zadbać. Dobra relacja ze sobą to oprócz samoakceptacji i zdrowej samooceny, także znajomość siebie, swoich potrzeb, wartości, jakie są dla nas ważne, ale i wzorców, schematów, którymi się kierujemy w życiu. Jest to świadomość swojego potencjału oraz słabszych stron. Składa się na nią wiedza o tym, jakie posiadamy cechy osobowości.
Czym jest typ osobowości?
Twój
typ osobowości, to system, który obejmuje cechy charakterystyczne,
odczucia, myśli, postawy, typowe zachowania oraz mechanizmy radzenia
sobie z problemami. Wyznacza on niepowtarzalny wzór działania Twojej
psychiki - sposób myślenia, odczuwania i zachowania.
Zrozumienie
własnego charakteru i schematów myślenia jest kluczem do rozwiązania
życiowych problemów. Znajomość własnego typu osobowości pomaga
ugruntować empatię i wgląd w siebie. Pokazuje nam to, co jest w nas
unikalne, jak i to, co jest schematyczne, powtarzalne i przewidywalne.
W
takim samopoznaniu pomagają nam różne klasyfikacje i testy dostępne na
rynku np. Myers-Briggs Indicator (MBTI), który jest rozszerzoną
koncepcją Carla Gustava Junga czy pięcioczynnikowy model osobowości
Wielka Piątka autorstwa Paula Costy i Roberta McCrae. Są to bardzo
pomocne narzędzia, ale ja zdecydowałam się pokazać Wam klasyfikację,
która przekonuje mnie szczególnie.
Twój psychologiczny autoportret
Systematyka
typów osobowości zaproponowana przez Johna L. Oldhama i Lois B. Morris
została oparta na klasyfikacji zaburzeń osobowości. Autorzy założyli, że
wyodrębnione przez psychiatrów zaburzenia osobowości można postrzegać
jako skrajne przypadki w kontinuum normalnych, indywidualnych różnic
osobowościowych. Czternaście zaburzeń osobowości (DSM-IV) to
doprowadzone do skrajności przypadki czternastu typów osobowości, które w
różnym stopniu cechują każdą jednostkę ludzką.
TYP ODDANY (WIERNA ŻONA)
Siedem cech charakterystycznych Typu Oddanego:
- Zaangażowanie. Ludzie oddani bardzo silnie angażują się w związki. Ich trwałość jest dla nich najwyższą wartością. Szanują instytucję małżeństwa, ale także związki nieoficjalne i nie szczędzą wysiłku, by je utrzymać.
- Towarzyskość. Wolą towarzystwo jednej lub większej liczby osób od samotności.
- Zamiłowanie do pracy zespołowej. Częściej podążają za kimś, niż sami przewodzą. Lubią współpracę, szanują autorytety i instytucje. Bez oporów zdają się na innych i przyjmują polecenia.
- Pokora. Podejmując decyzje, wolą odwołać się do opinii innych i skorzystać z ich rad.
- Dążenie do harmonii. Troszczą się, by między sobą a bliskimi budować dobre uczucia. Są uprzejmi, zgodni i pełni taktu.
- Spolegliwość Liczą się z innymi ludźmi i lubią sprawiać im przyjemność. W interesie ważnych dla siebie osób są gotowi znosić niewygody.
- Potrzeba przywiązania. Związki to dla nich sens życia. Jeżeli stracą najbliższą osobę, wokół której koncentrowały się ich myśli i czyny, potrafią zawrzeć nowe, równie silne więzy z kimś innym.
Oto 6 cech kluczowych do rozpoznania typu CZUJNEGO:
- Autonomia. Ludzie czujni są wybitnie niezależni. Liczą się tylko z własną opinią, nie oczekują od nikogo wsparcia ani rady. Łatwo podejmują decyzje i potrafią się o siebie zatroszczyć.
- Ostrożność. W stosunkach z ludźmi zachowują się ostrożnie. Dobrze prześwietlą kandydata na partnera przed zawarciem związku.
- Spostrzegawczość. Są dobrymi słuchaczami, z uchem wyczulonym na subtelność tonu i różne poziomy komunikatów.
- Samoobrona. Potrafią bronić siebie i swojego zdania. Chronią swoje granice.
- Wrażliwość na krytykę. Przyjmują krytykę bardzo serio, nie doznając przy tym uczucia zagrożenia.
- Wierność. Bardzo wysoko cenią sobie wierność i lojalność. Nigdy nie uważają, by im się po prostu należały, i wiele uczynią, by na nie zasłużyć.
6 cech kluczowych do rozpoznania typu Władczego:
- Przywództwo. Ludzie Władczy biorą władzę w swoje ręce. Dobrze czują się w roli przywódcy obdarzonego autorytetem i odpowiedzialnością.
- Szacunek dla hierarchii. Najlepiej funkcjonują w ramach tradycyjnych struktur, gdzie każdy zna swoje miejsce, a zasady podporządkowania są jasno wyznaczone.
- Żelazna dyscyplina. Są niezwykle zdyscyplinowani i wszystkim, którzy im podlegają również narzucają wyraźne reguły.
- Celowość w działaniu. Konsekwentnie dążą do swoich celów. Żeby je osiągnąć, przybierają postawę praktyczną i pragmatyczną. Zrobią wszystko, co niezbędne.
- Odwaga. Nie sposób ich oskarżyć o tchórzliwość. Śmiało i skutecznie działają w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach, strach nie jest dla nich hamulcem.
- Twardziele. Lubią akcję i przygodę. Są odporni fizycznie, często zajmują się sportem wyczynowym, zwłaszcza walkami sportowymi.
Oto 6 cech charakterystycznych dla typu WRAŻLIWEGO:
- Zamiłowanie do swojskości. Jednostki wrażliwe wolą to, co znane, od tego, co nieznane. Dobrze się czują ze swymi nawykami i rutynowymi czynnościami, a nawet potrafią czerpać z nich natchnienie.
- Wrażliwość na opinię. Bardzo troszczą się o to, co myślą o nich inni ludzie.
- Rozwaga. W kontaktach z ludźmi zachowują się rozważnie i dyskretnie. Nie wydają pochopnych sądów i nie angażują się, dopóki się nie upewnią, co jest słuszne.
- Uprzejma rezerwa. W towarzystwie starają się zachowywać grzecznie, ale powściągliwie.
- ️Potrzeba wyraźnych ram. Zarówno w pracy zawodowej, jak i w kontaktach towarzyskich funkcjonują najlepiej, występując w dobrze określonej roli: gdy dokładnie wiedzą, czego się od nich oczekuje, jak powinni się zachować i co mówić.
- Zamknięcie w sobie. Ludzie wrażliwi nie są skorzy do dzielenia się swymi najgłębszymi myślami i uczuciami, nawet z osobami najbliższymi.
7 cech charakterystycznych:
- Emocjonalność. Ludzie dramatyczni żyją w świecie emocji. Przede wszystkim odczuwają. Łatwo uzewnętrzniają emocje. Na wydarzenia życiowe reagują bardzo uczuciowo i potrafią szybko zmieniać nastroje.
- Barwność. Są witalni i głodni życia. Mają bogatą wyobraźnię, opowiadają zajmujące historie, pociągają ich romanse i melodramaty.
- Potrzeba przyciągania uwagi. Osoby dramatyczne lubią być dostrzegane. Często bywają ośrodkiem zainteresowania i rozkwitają w sytuacji, gdy wszystkie oczy są na nie skierowane.
- Dbałość o wygląd. Wiele uwagi poświęcają swojemu wyglądowi, interesują się strojami, stylami i modą.
- Urok seksualny. Z ich wyglądu i zachowania widać, że cieszą się swoją seksualnością. Są czarującymi uwodzicielami.
- Łatwość zaangażowania. Ufają innym, potrafią więc bardzo szybko zaangażować się w nowy związek.
- Entuzjazm. Ludzie o Dramatycznym typie osobowości ochoczo podchwytują nowe idee i są podatni na sugestie.
7 cech charakteryzujących KALIFORNIJCZYKA:
- Niezbywalne prawo. Ludzie o osobowości WYGODNEJ wierzą w swoje prawo do spędzania własnego czasu na własny sposób. Cenią wygodę, czas wolny i własną drogę do szczęścia.
- Co za dużo, to niezdrowo. Gotowi są podporządkować się regułom gry. Robią dokładnie tyle, ile się od nich wymaga, i nic ponadto. Oczekują od innych poszanowania tej zasady.
- Prawo do oporu. Nie pozwalają się wykorzystywać. Bez skrępowania przeciwstawiają się żądaniom idącym ich zdaniem za daleko lub przekraczającym ich zakres obowiązków.
- Może jutro... Mają swobodny stosunek do czasu. Nie dają się opętać pilnym sprawom i wskazówkom zegara. Dla nich pośpiech to kłopot i zbędne zamieszanie. Pogodnie i optymistycznie zakładają, że to, co trzeba zrobić, jakoś w końcu się zrobi.
- Jestem w porządku. Nie są zapatrzeni w autorytety. Akceptują siebie i swój sposób życia.
- Wiara w koło fortuny. Uważają, że nie są gorsi od innych i zasługują na wszystkie dobre rzeczy, które niesie życie. Utrzymują, że to ślepy los często decyduje o tym, komu się powiedzie, a komu nie.
- Mieszane uczucia. Temperament popycha ich do robienia wszystkiego po swojemu, ale jeśli mogliby przez to popaść w konflikt z ważnymi dla siebie osobami, przeżywają rozterkę. Choć pragną wolności, nie lubią narażać na ryzyko swych związków.
6 cech charakterystycznych:
- Życie wewnętrzne. Ludzie NIE-ZWYCZAJNI trzymają się własnych odczuć i przekonań, bez względu na to, czy inni rozumieją i akceptują ich specyficzny światopogląd i podejście do życia.
- Własny świat. Są niezależni i zamknięci w sobie, nie odczuwają silnej potrzeby bliskich związków.
- Wszystko po swojemu. Są niewrażliwi na konwenanse, sami stwarzają sobie oryginalny, niezwykły, często ekscentryczny styl życia.
- Wyższa rzeczywistość. Są otwarci na wszystko, interesują się okultyzmem i zjawiskami paranormalnymi.
- Skłonności metafizyczne. Pociąga ich myśl abstrakcyjna i spekulatywna.
- Oczy zawsze otwarte. Choć są skupieni na sobie i podążają za głosem swego serca i rozumu, potrafią obserwować innych ludzi i są szczególnie wrażliwi na to, jak inni na nich reagują.
TYP PEWNY SIEBIE (GWIAZDA)
Gwiazdą możesz być jeśli charakteryzują Cię te postawy:
- Wysokie mniemanie o sobie. Ludzie pewni siebie wierzą w siebie i swoje zdolności. Ani przez chwilę nie wątpią, że są jedyni w swoim rodzaju i że nie znaleźli się na tej planecie przez przypadek.
- Poczucie ważności. Spodziewaj się, że w każdej sytuacji będą traktowani w sposób szczególny.
- Ambicja. Nie ukrywają swych ambicji ani możliwości.
- Talenty polityczne. Dla osiągnięcia swoich celów sprawnie wykorzystują siły i zdolności innych ludzi, dobrze sobie z nimi radzą.
- Potrzeba współzawodnictwa. Dobrze czują się w atmosferze konkurencji. Uwielbiają wspinać się na sam szczyt hierarchii i tam pozostawać.
- Pozycja społeczna. Identyfikują się z ludźmi na wysokich stanowiskach i dużym prestiżu.
- Fantazje o wielkości. Wyobrażają sobie siebie jako bohaterów, gwiazdy, czołowe postacie w swojej dziedzinie.
- Samoświadomość. Posiadają wnikliwą świadomość własnych myśli, doznań i stanu ducha.
- Poczucie godności. Z naturalną gracją przyjmują komplementy, pochwały oraz wyrazy podziwu. Mają poczucie, że się im to należy.
7 cech charakterystycznych.
- Romantyczne przywiązanie. Ludzie zmienni muszą zawsze być głęboko zaangażowani w romantyczny związek.
- Intensywność. W każdym związku są namiętni i skoncentrowani. Między nimi a innymi ludźmi nie ma spraw błahych, niczego nie traktują lekko.
- Serce na wierzchu. Okazują swoje emocje. Są wrażliwi i uczuciowi. Wkładają serce we wszystko, co robią.
- Bez cugli. Są niepohamowani, spontaniczni, kochają dobrą zabawę i nie boją się ryzyka.
- Aktywność. Energia to cecha charakterystyczna typu Zmiennego. Tacy ludzie są żywotni, twórczy, wiecznie zajęci, pełni inicjatywy i potrafią pociągnąć za sobą innych.
- Otwarty umysł. Są ciekawi świata i mają bogatą wyobraźnię. Lubią próbować nowych ról, wchodzić w odmienne kultury i systemy wartości, podążać nowymi ścieżkami.
- Inna świadomość. Mają dar dystansowania się od rzeczywistości, kiedy staje się zbyt twarda i bolesna.
7 cech charakterystycznych Realisty:
- Powaga. Ludzie z poważnym typem osobowości zawsze zachowują trzeźwość umysłu. Nie są skłonni do ekspresji uczuciowej.
- Bezpretensjonalność. Realistycznie oceniają swoje możliwości i są świadomi swoich ograniczeń. Obca jest im próżność i pycha.
- Poczucie odpowiedzialności. Są gotowi odpowiadać za swoje postępowanie. Nie tuszują swoich błędów, by uciec od ich konsekwencji.
- Rozwaga. Zwykli wszystko rozważać, analizować i oceniać. Zanim coś uczynią, zawsze porównują wszystkie za i przeciw.
- Brak złudzeń. Krytycznie patrzą na bliźnich. Oceniają innych równie bezwględnie jak samych siebie.
- Żadnych niespodzianek. Przewidują możliwe trudności, kiedy więc dochodzi do najgorszego, są przygotowani.
- Wrażliwość sumienia. Ogromnie cierpią, kiedy uświadomią sobie, że zachowali się bezmyślnie lub nietaktownie.
7 cech typu ofiarnego:
- Wspaniałomyślność. Jeżeli jesteś w potrzebie osoba ofiarna odda Ci ostatnią koszulę. Nie będzie czekać, aż poprosisz.
- W służbie bliźniego. Dyrektywą naczelną altruistów jest: być użytecznym. Z szacunku dla innych rezygnują z własnej ambicji i współzawodnictwa. Zadowala ich pozycja druga, a nawet ostatnia.
- Uważność. Ludzie Ofiarni odnoszą się do innych z wielkimi względami. Są uczciwi i godni zaufania.
- Tolerancja. Są nieskorzy do osądzania i pobłażliwości wobec cudzych słabości. Nigdy nie czynią nikomu wyrzutów. Pozostaną Ci wierni na dobre i na złe.
- Pokora. Obce im są zarozumiałość i duma, nie lubią robić wokół siebie hałasu. Nie pragną być ośrodkiem uwagi i źle się czują w świetle reflektorów.
- Wytrzymałość. Potrafią wytrwale znosić cierpienie. Wolą sami dźwignąć swój krzyż. Mają wiele cierpliwości i odporność na niewygody.
- Prostoduszność. Są naiwni i niewinni. Nie zdają sobie sprawy z wielkiego wpływu, jaki często wywierają na innych. Nie podejrzewają nigdy skrytych lub pokrętnych intencji u ludzi, którym tak wiele dają.
TYP SUMIENNY (PERFEKCJONISTA)
Oto 8 jego charakterystycznych cech:
- Ciężka praca. Osoba sumienna jest oddana pracy, pracuje niezwykle ciężko i jest zdolna do intensywnego, celowego wysiłku.
- To co należy. Być perfekcjonistą znaczy być człowiekiem sumienia, silnych zasad i zdecydowanych ocen moralnych, który nie rzuca słów na wiatr w żadnej sprawie. Osoba Sumienna zawsze robi to, co należy.
- Tak jak trzeba. Wszystko musi być zrobione "tak jak trzeba" i osoba Sumienna zawsze dokładnie wie, co to znaczy - czy chodzi o zachowanie równowagi finansowej, realizacji planów kierowania, czy też ułożenia brudnych naczyń w zmywarce.
- Perfekcjonizm. Osoba Sumienna lubi, kiedy każde zadanie i projekt są zapięte na ostatni guzik, wolne od najmniejszych nawet niedociągnięć.
- Upór. Perfekcjoniści trzymają się swoich przekonań i poglądów. Sprzeciw najczęściej tylko wzmacnia ich upór i determinację.
- Porządek i umiłowanie szczegółu. Ludzie sumienni lubią, kiedy wokół nich panuje porządek i schludność. Są dobrymi organizatorami, wyżywają się w sporządzaniu list i katalogów. Nie ma dla nich sprawy zbyt drobnej, by się nią zajmować.
- Ostrożność. Perfekcjoniści są oszczędni, uważni i ostrożni we wszystkich dziedzinach życia, niezdolni do beztroskiej utraty samokontroli, nie oddają się dzikim ekscesom.
- Przywiązanie do rzeczy. Osoba sumienna często jest chomikiem, gromadzi różne przedmioty, jest niezdolna do wyrzucenia rzeczy, która była kiedyś przydatna lub mogłaby przydać się w przyszłości.
Oto 6 cech typu SAMOTNICZEGO:
- Na uboczu. Ludzie z Samotniczym typem osobowości mają niewielkie potrzeby towarzyskie i najlepiej czują się w samotności.
- Niezależność. Są samowystarczalni i nie mają związków z innymi, by cieszyć się swymi przeżyciami i dawać sobie radę w życiu.
- Zimna krew. Są zrównoważeni, spokojni, beznamiętni, niewzruszeni, wolni od sentymentów.
- Stoicyzm. Wydają się równie obojętni na ból i na przyjemność.
- Powściągliwość seksualna. Nie rządzą nimi namiętności erotyczne. Choć umieją cieszyć się seksem, nie cierpią z powodu jego braku.
- Realizm. Nie działają na nich ani pochwały, ani krytyka. Potrafią samodzielnie oceniać swe postępowanie.
Oto 8 cech kluczowych dla rozpoznania typu Awanturniczego:
- Nonkonformizm. Poszukiwacze Przygód żyją w zgodzie ze swym wewnętrznym kodeksem wartości. Inni ludzie i normy społeczne nie mają na nich większego wpływu.
- Podejmowanie rękawicy. Do odważnych świat należy. Awanturnicy uwielbiają smak ryzyka i bez namysłu angażują się w niebezpieczne przedsięwzięcia.
- Niezależność. Nie martwią się za bardzo o innych, uważają bowiem, że każda istota ludzka powinna sama odpowiadać za siebie.
- Dar przekonywania. Awanturnicy to krasomówcy, mistrzowie w subtelnej sztuce zdobywania przyjaciół i wywierania wpływu.
- Niespokojny duch. Kochają ruch. Nie usiedzą na miejscu, coś ich pędzi w świat, do nowych odkryć, wciąż dalej i dalej. Nie dbają o posadę, radzą sobie dzięki swym talentom, pomysłowości i bystrości.
- Mały dzikus. W dzieciństwie i w okresie dojrzewania zdradzają skłonność do psot i chuligańskich wyskoków.
- Człowiek z żelaza. Są odważni, twardzi i wytrzymali fizycznie. Stawią czoła każdemu, kto ośmieli się z nimi zderzyć.
- Niczego nie żałować. Awanturnicy żyją w teraźniejszości. Nie doznają poczucia winy z powodu tego, co było, ani lęku przed przyszłością. Życia doświadcza się tu i teraz.
Do którego typu Ci najbliżej?
Źródła:
Twój psychologiczny autoportret. Dlaczego czujesz, kochasz, myślisz, postępujesz właśnie tak., John M. Oldham, Lois. B. Morris
DSM-IV - Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, 4th edition, Washington, American Psychiatric Association 1994.
Obraz: Typ
0 komentarze